nedeľa 4. mája 2014

Feline Felons

Už dvaja psi sú svorka a svorka je organizovaná vždy hierarchicky. U mačiek toto ale neplatí. Pre pár rokmi časopis All about cats (Všetko o mačkách) robil štúdiu pod názvom Feline Felons (Mačací zločinci), ktorej sa zúčastnilo 267 majiteľov mačiek vlastniacich dokopy 784 mačiek. 73% týchto majiteľov malo viac ako jednu mačku. Z odpovedí 2/3 majiteľov vyplynulo, že v ich domácnosti badajú teritoriálnu agresivitu a konflikty. 16% mačiek bolo agresívnych doma aj vonku.
Ak 2/3 majiteľov nepovažuje spolužitie svojich mačiek za harmonické, aký je predpoklad, že práve vaše mačky môžu žiť šťastne? Ja dostávam túto otázku pomerne často, pretože mám doma mačky aj psov a musím priznať, že až na drobné bezvýznamné naťahovačky, nikto nerieši medzi sebou  zásadné konflikty. A musím priznať aj to, že keď počujem o domácnosti s len dvomi mačkami a tie sa navzájom neznesú do takej miery, že musia byť v neprítomnosti majiteľov oddelované, neprajem si nič iné, len to nikdy nezažiť.
Existujú pravidlá, ktorými keď sa budete riadiť pri výbere svojej mačky, môžete úspešne minimalizovať riziko, že si domov prinesiete konfliktného jedinca. Teda za predpokladu, že hľadáme mačku ktorá nebude u vás žiť sama.
- Choďte sa na svoje budúce mačiatko pozrieť do chovateľskej stanice a sledujte, ako sa ktoré mačiatko vo vrhu správa. Vyberte si to najvyrovnanie a najpokojnejšie. Vyhnite sa veľmi výrazným povahám, či už ide o prehnanú aktivitu pri hre, nervozitu z príchodu cudzích ľudí (vás), snahu regulovať ostatné mačiatka alebo držanie sa podozrivo v ústraní.
- Ak chcete v domácnosti dve mačky, vyberte si ich rovno z jedného vrhu. Budú vyrastať spoločne, budú na seba navyknutí od narodenia a predíte tomu, že o pol roka prinesiete mačaciemu puberťákovi malé mačiatko, len preto, lebo už pri výbere puberťáka ste niekde vo svojom vnútri tušili, že mu zaobstaráte mačacieho kamaráta, ale odvahu na to ste nazbierali až po pár mesiacoch.
- Pýtajte sa chovateľa ako sa ktoré mačiatko správa a ako trávi svoj obvyklý deň, pretože to ako ho vy vidíte práve tú hodinu počas návštevy chovateľskej stanice, vám nemusí napovedať všetko.
- Ak sa rozhodnete adoptovať si opustenú mačičku, opýtajte sa v útulku tiež, ktorá sa ako správa a hlavne ktorá je najviac družná k ostatným mačkám a najmenej konfliktná.
- Prispôsobte počet mačiek vašim bytovým možnostiam. Mať 30 mačiek v 2 izbovom byte sa nezaobíde bez problémov medzi mačkami.
- Zabezpečte dostatok hračiek, jedla, mačacích záchodíkov a všetkého, čo by mohlo vyvolať zbytočne súboj o ich získanie, ak nie sú v potrebnom množstve. V tejto súvislosti sa často používa pravidlo - jeden kus na mačku plus jeden naviac.

Čo ma najvia udivuje, že väčšina majiteľov mačiek žije v domnienke, že pokiaľ sa ich mačky práve nebijú, nehryzú a neškrabú, tak určite žijú v dokonalej harmónii. Nie je tomu tak a kto má doma viac ako jednu mačku, mal by sa zobudiť a začať si všímať aké vzťahy jeho mačky pestujú. Byť spokojný s harmonickou domácnosťou môže byť majiteľ, u ktorého:
- mačky sa spolu hrávajú
- mačky spolu spia
- mačky sa navzájom čistia
- mačky spolu jedia
- keď jedna mačka ide k veterinárovi alebo na výstavu, po príchode ju ostatné mačky prídu so záujmom privítať.


Určite máte doma problém ak vaše mačky:
- majú konflikty pri kŕmení
- neprejdu popri sebe v obmedzenom priestore (napr. cez dvere) bez toho aby na seba nezasyčali alebo sa nechceli udrieť
- održujú si navzájom odstup, nehrajú sa a nespia spolu
- na príchod jednej z mačiek reagujú ostatné opustením miestnosti
- mačka preruší kontakt s vami v momente keď príde druhá mačka
- jedna z mačiek obmedzuje ostatné vo voľnom pohybe
- niektorá z mačiek trpí obezitou alebo zápalmi močových ciest
- niektorá z mačiek vo vnútri značkuje prípadne znečisťuje miesta mimo svoju toaletu.

Podľa môjho názoru existujú metódy, čo môžete ako majiteľ urobiť, aby spolužitie medzi vašimi zvieratami bolo čo najlepšie. Myslím si to hlavne preto, lebo ani jedno zo svojich zvierat som si nevyberala podľa povahy a predtým ako som ich priniesla domov, som neskúmala, aké vhodné na spolužitie sú (to platí dvojnásobne pri zvieratách, ktoré som mala v dočasnej opatere a pri ktorých sa povaha nedala predvídať). Jedna taká metóda, ktorá mi bezvýhradne funguje a ktorá platí na psov aj na mačky, by sa mohla nazvať - Zistite komu na čom záleží a doprajte mu to.
Ako som napísala na úvod, neexistuje rovnaká mačka a rovnaký pes. Každý je iný a každý má úplne iné záujmy a preferencie. Ak chcete zistiť čo preferuje práve vaše zviera a z čoho najpravdepodobnejšie pramení jeho frustrácia a následné napätie, zamyslite sa nad tým, čo je pre neho alfa omega. Pre Fionku je veľmi dôležité, aby sme von spolu hľadali niečo, čo sa dá hádzať a ona to môže chytať a pyšne nosiť v zuboch po okolí. Punťa by som hádzaním čohokoľvek poťažmo potešila, buď by som si pre to išla sama alebo by sme tam stáli hodinu, kým by Punťo očuchával celé okolie vrátane hodeného predmetu a usilovne sa snažil načerpať informáciu, prečo bol ten predmet pre mňa taký dôležitý, že som si ho všimla. Keby som ale večer zapla telku, sadla na gauč a jemu povedala, že nesmie sedieť so mnou, bol by to priam útok na jeho najúprimnejšie čisté pocity, ktoré ku mne prechováva. S mačkami je to rovnako. U Denniska som už ako u malého odpozorovala ranná rituál, ktorý pre neho znamená viac ako pre ostatných. Vždy keď raňajkujem, čaká niekde obďaleč. Pritom vždy presne vie, kedy dojem a odložím tanier. To je ten moment, kedy sa objaví pri mne a vydá svoje špeciálne mňau. Je to taký veľmi hlasný a žalostný zvuk, akoby sa mu dral priamo zo srdca cez hrdlo až ku mne. Vtedy mi vyskočí na kolená a pár minút tam leží.



Je veľmi nepravdepodobné, že ak správne identifikujete, ktorej mačke u vás doma na čom záleží a doprajete jej to, bude fungovať v napätí. Tie záujmy sú natoľko odlišné, že je nízky predpoklad, že práve o tú svoju vec alebo činnosť bude s niekým zápasiť. Dôležité je určiť záujem mačky čo najpresnejšie a hlavne mať snahu meniť veci aj inak ako vyhostením "akože problémového" jedinca z domácnosti.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára