nedeľa 25. mája 2014

Skorá kastrácia mačky

O skorej kastrácii hovoríme keď sa kastruje mačka vo veku 8 - 16 týždňov. Zatiaľ čo u nás nie je takáto prax bežná (aspoň teda u nás na východe Slovenska), v západných krajinách sa mačky kastrujú týmto spôsobom vyše 25 rokov. Dnes existuje toľko štúdií, ktoré vyvracajú fámy o škodlivosti skorej kastrácie, že každý majiteľ si môže naštudovať matériu a urobiť vlastný názor. Isté je, že skoro vykastrovaná mačka určite nemá zamedzený ďalší vývoj, nie je jej súdená obezita, nebude mať kvôli tomu problém s močovými cestami ani s vlastným správaním. Posledné roky vidieť trend skorej kastrácie aj u nás a v Českej republike. Nie len v útulkoch, ale aj v chovateľských staniciach, v ktorých sa chovatelia snažia brániť proti množiteľom a proti nepovolenému kríženiu svojich odchovov. Mačatá sa kastrujú ešte pred odchodom do nového domova a tak noví majitelia majú o starosť menej so svojím novým členom rodiny.

Takto vyzerá skorá kastrácia a takto vlastne vyzerá každá bezproblémová kastrácia:


Cez rez nevyhnutnej veľkosti (cca 1 cm) sa odstránia vaječníky (poznámka: nie celá maternica, ako tomu bolo v článku "Kastrácia mačky od A po Z alebo pouličná realita", kde sa u mačičky zistila gravidita)

Na celú operáciu bola potrebná malá ranka veľkosti možno 1 cm
Táto kastrácia prebiehala u 4,5 mesačnej mainskej mývalej mačky, predtým ako si pre ňu prišli noví majitelia. Mačička naozaj pár hodín po kastrácii už jedla, pila a hrala sa. Mladé zviera má obdivuhodnú regeneračnú schopnosť, organizmus mačiatka sa rýchlo spamätá z operácie a ako vidieť na fotkách - ide o veľmi rýchly a pre mačičku nenáročný zákrok. Či už máte doma nové mačiatko ako domáceho miláčika alebo ste si mačiatko adoptovali alebo ho našli na ulici a prichýlili....opýtajte sa na skorú kastráciu špičkového veterinárneho lekára alebo v kvalitnej chovateľskej stanici. Určite získate praktické rady a odporúčania.

RECEPT: Brokolica zapekaná ovčou bryndzou

Brokolica zapekaná ovčou bryndzou

Potrebujeme:
1ks brokolica
1ks bryndza 100% ovčia
1 vajce
1 téglik kyslá smotana
čerstvý ovčí syr
maslo
soľ
farebné korenie

Postup:
Brokolicu som umyla, rozdelila na ružičky a dala variť do osolenej vody, kým trochu nezmäkla. Zatiaľ som si z masla, bryndze, vajca a kyslej smotany urobila zmes. Pomlela som do nej čerstvé farebné korenie. Robila som ju na nahriatej panvici, aby sa mi suroviny rýchlejšie zmiešali, ale dá sa to aj nastudeno v mise.
Kvalitu smotany testovala naša Fionka. Podľa výrazu súdim, že som s ingredienciami uspela :-)


Predvarenú brokolicu som dala do zapekacej misky, poliala bryndzovou zmesou, na vrch som poukladala ovčí syr a dala zapiecť pri 200° na 20 min.


Dobrú chuť!

nedeľa 18. mája 2014

RECEPT: Malinové cheesecake košíčky

Malinové cheesecake košíčky

Použila som: (na 12 košíčkov)
1 téglik mascarpone
1 lyžicu práškového cukru
1 vajce
maslo (asi 3 lyžice)
jahodovo limetkový džem
cereálne sušienky (asi 5 koliesok)
maliny

Postup:
Cereálne sušienky som podrvila na drobno, zmiešala s 2 lyžicami roztopeného masla. Do silikonónových mufina formičiek som si dala ešte také papierové jednorázové. Na spodok som dala malú vrstvu sušienok, udlabala ku dnu.


Z mascarpone, vajca, lyžice roztopeného masla a práškového cukru som si vymiešala krém.


Krémom som naplnila formičky. Dala piecť na 20 min pri 200°. Upečené košíčky som vybrala zo silikónových formičiek a nechala len v tých papierových. Na každý košíček som dala kávovú lyžičku jahodovo limetkového džemu, maliny a posypala práškovým cukrom.



Dobrú chuť! :-)

sobota 17. mája 2014

RECEPT: Zapekaný balkánsky syr so šalviou

Zapekaný balkánsky syr so šalviou

Potrebujeme:
1 balkánsky syr
paradajka
kápia
cesnak
šalvia

Postup:
Do zapekacej misky som dala alobal, aby som si z neho neskôr vytvorila kapsičku, kam syr a spol. zavriem. Dnu som položila balkánsky syr, na vrch som nakrájala cesnak, kápiu, paradajky. Na záver som pridala šalviové lístky. Všetko som uzavrela do alobalu, piekla v rúre na 200° tak 30-40 minút, kým všetko nebolo úplne mäkké.


RECEPT: Marinovaná cvikla v balzamiku a olivovom oleji s mrkvou a cesnakom pečeným v šupke

Marinovaná cvikla v balzamiku a olivovom oleji s mrkvou a cesnakom pečeným v šupke

Potrebujeme:
2ks cvikle
1 veľkú mrkvu
5 strúčikov cesnaku
balzamikový ocot
olivový olej
soľ
korenie
med


Postup:
Cviklu uvaríme, nakrájame na kocky. Osolíme, okoreníme, pokvapkáme štedro balzamikovým octom a trochou olivového oleja - premiešame a necháme stáť. Zatiaľ nakrájame mrvu na koliečka (alebo iný tvar podľa vlastného gusta). Mrkvu a cesnak v šupke (neolúpeme strúčiky) opražíme na olivovom oleji kým kus nezmäknú. Pridáme marinovanú cviklu, premiešame. Pokvapkáme medom, premiešame. Všetko spolu trochu povaríme na panvici (stačí naozaj pár minút kým prejdú chute).

K takejto marinovanej cvikle som ugrilovala syr s chilli.


RECEPT: Cvikla s kozím syrom

Cvikla s kozím syrom

Potrebujeme:

1ks cviklu
1 čerstvý kozí syr
med
farebné korenie


Postup:

Toto predjedlo patrí medzi jedno z mojich najobľúbenejších. Niekedy ho robím aj ako ľahkú večeru.

Uvaríme cviklu vcelku a uvarenú nakrájame na tenučké plátky. Na vrch nakrájame kozí syr. Pokropíme medom, namelieme čerstvé farebné korenie.
TIP: Ak máte za sebou uponáhľaný deň, nestíhate alebo už proste nemáte síl, ale aj tak chcete pripraviť toto jedlo - v Bille sa predáva vakuovo balená už uvarená cvikla. Keď nemáte 30min, aby ste si ešte varili vlastnú cviklu, použite proste už tú uvarenú a len ju nakrájajte. Toto jedlo budete tak mať hotové za 2 minúty :-)

nedeľa 4. mája 2014

Feline Felons

Už dvaja psi sú svorka a svorka je organizovaná vždy hierarchicky. U mačiek toto ale neplatí. Pre pár rokmi časopis All about cats (Všetko o mačkách) robil štúdiu pod názvom Feline Felons (Mačací zločinci), ktorej sa zúčastnilo 267 majiteľov mačiek vlastniacich dokopy 784 mačiek. 73% týchto majiteľov malo viac ako jednu mačku. Z odpovedí 2/3 majiteľov vyplynulo, že v ich domácnosti badajú teritoriálnu agresivitu a konflikty. 16% mačiek bolo agresívnych doma aj vonku.
Ak 2/3 majiteľov nepovažuje spolužitie svojich mačiek za harmonické, aký je predpoklad, že práve vaše mačky môžu žiť šťastne? Ja dostávam túto otázku pomerne často, pretože mám doma mačky aj psov a musím priznať, že až na drobné bezvýznamné naťahovačky, nikto nerieši medzi sebou  zásadné konflikty. A musím priznať aj to, že keď počujem o domácnosti s len dvomi mačkami a tie sa navzájom neznesú do takej miery, že musia byť v neprítomnosti majiteľov oddelované, neprajem si nič iné, len to nikdy nezažiť.
Existujú pravidlá, ktorými keď sa budete riadiť pri výbere svojej mačky, môžete úspešne minimalizovať riziko, že si domov prinesiete konfliktného jedinca. Teda za predpokladu, že hľadáme mačku ktorá nebude u vás žiť sama.
- Choďte sa na svoje budúce mačiatko pozrieť do chovateľskej stanice a sledujte, ako sa ktoré mačiatko vo vrhu správa. Vyberte si to najvyrovnanie a najpokojnejšie. Vyhnite sa veľmi výrazným povahám, či už ide o prehnanú aktivitu pri hre, nervozitu z príchodu cudzích ľudí (vás), snahu regulovať ostatné mačiatka alebo držanie sa podozrivo v ústraní.
- Ak chcete v domácnosti dve mačky, vyberte si ich rovno z jedného vrhu. Budú vyrastať spoločne, budú na seba navyknutí od narodenia a predíte tomu, že o pol roka prinesiete mačaciemu puberťákovi malé mačiatko, len preto, lebo už pri výbere puberťáka ste niekde vo svojom vnútri tušili, že mu zaobstaráte mačacieho kamaráta, ale odvahu na to ste nazbierali až po pár mesiacoch.
- Pýtajte sa chovateľa ako sa ktoré mačiatko správa a ako trávi svoj obvyklý deň, pretože to ako ho vy vidíte práve tú hodinu počas návštevy chovateľskej stanice, vám nemusí napovedať všetko.
- Ak sa rozhodnete adoptovať si opustenú mačičku, opýtajte sa v útulku tiež, ktorá sa ako správa a hlavne ktorá je najviac družná k ostatným mačkám a najmenej konfliktná.
- Prispôsobte počet mačiek vašim bytovým možnostiam. Mať 30 mačiek v 2 izbovom byte sa nezaobíde bez problémov medzi mačkami.
- Zabezpečte dostatok hračiek, jedla, mačacích záchodíkov a všetkého, čo by mohlo vyvolať zbytočne súboj o ich získanie, ak nie sú v potrebnom množstve. V tejto súvislosti sa často používa pravidlo - jeden kus na mačku plus jeden naviac.

Čo ma najvia udivuje, že väčšina majiteľov mačiek žije v domnienke, že pokiaľ sa ich mačky práve nebijú, nehryzú a neškrabú, tak určite žijú v dokonalej harmónii. Nie je tomu tak a kto má doma viac ako jednu mačku, mal by sa zobudiť a začať si všímať aké vzťahy jeho mačky pestujú. Byť spokojný s harmonickou domácnosťou môže byť majiteľ, u ktorého:
- mačky sa spolu hrávajú
- mačky spolu spia
- mačky sa navzájom čistia
- mačky spolu jedia
- keď jedna mačka ide k veterinárovi alebo na výstavu, po príchode ju ostatné mačky prídu so záujmom privítať.


Určite máte doma problém ak vaše mačky:
- majú konflikty pri kŕmení
- neprejdu popri sebe v obmedzenom priestore (napr. cez dvere) bez toho aby na seba nezasyčali alebo sa nechceli udrieť
- održujú si navzájom odstup, nehrajú sa a nespia spolu
- na príchod jednej z mačiek reagujú ostatné opustením miestnosti
- mačka preruší kontakt s vami v momente keď príde druhá mačka
- jedna z mačiek obmedzuje ostatné vo voľnom pohybe
- niektorá z mačiek trpí obezitou alebo zápalmi močových ciest
- niektorá z mačiek vo vnútri značkuje prípadne znečisťuje miesta mimo svoju toaletu.

Podľa môjho názoru existujú metódy, čo môžete ako majiteľ urobiť, aby spolužitie medzi vašimi zvieratami bolo čo najlepšie. Myslím si to hlavne preto, lebo ani jedno zo svojich zvierat som si nevyberala podľa povahy a predtým ako som ich priniesla domov, som neskúmala, aké vhodné na spolužitie sú (to platí dvojnásobne pri zvieratách, ktoré som mala v dočasnej opatere a pri ktorých sa povaha nedala predvídať). Jedna taká metóda, ktorá mi bezvýhradne funguje a ktorá platí na psov aj na mačky, by sa mohla nazvať - Zistite komu na čom záleží a doprajte mu to.
Ako som napísala na úvod, neexistuje rovnaká mačka a rovnaký pes. Každý je iný a každý má úplne iné záujmy a preferencie. Ak chcete zistiť čo preferuje práve vaše zviera a z čoho najpravdepodobnejšie pramení jeho frustrácia a následné napätie, zamyslite sa nad tým, čo je pre neho alfa omega. Pre Fionku je veľmi dôležité, aby sme von spolu hľadali niečo, čo sa dá hádzať a ona to môže chytať a pyšne nosiť v zuboch po okolí. Punťa by som hádzaním čohokoľvek poťažmo potešila, buď by som si pre to išla sama alebo by sme tam stáli hodinu, kým by Punťo očuchával celé okolie vrátane hodeného predmetu a usilovne sa snažil načerpať informáciu, prečo bol ten predmet pre mňa taký dôležitý, že som si ho všimla. Keby som ale večer zapla telku, sadla na gauč a jemu povedala, že nesmie sedieť so mnou, bol by to priam útok na jeho najúprimnejšie čisté pocity, ktoré ku mne prechováva. S mačkami je to rovnako. U Denniska som už ako u malého odpozorovala ranná rituál, ktorý pre neho znamená viac ako pre ostatných. Vždy keď raňajkujem, čaká niekde obďaleč. Pritom vždy presne vie, kedy dojem a odložím tanier. To je ten moment, kedy sa objaví pri mne a vydá svoje špeciálne mňau. Je to taký veľmi hlasný a žalostný zvuk, akoby sa mu dral priamo zo srdca cez hrdlo až ku mne. Vtedy mi vyskočí na kolená a pár minút tam leží.



Je veľmi nepravdepodobné, že ak správne identifikujete, ktorej mačke u vás doma na čom záleží a doprajete jej to, bude fungovať v napätí. Tie záujmy sú natoľko odlišné, že je nízky predpoklad, že práve o tú svoju vec alebo činnosť bude s niekým zápasiť. Dôležité je určiť záujem mačky čo najpresnejšie a hlavne mať snahu meniť veci aj inak ako vyhostením "akože problémového" jedinca z domácnosti.

sobota 3. mája 2014

RECEPT: Špaldový koláč s kokosovým mliekom a lesným ovocím

Špaldový koláč s kokosovým mliekom a lesným ovocím

Potrebujeme:

250g špaldovej múky
1/2 prášku do pečiva
2 vajcia
165 ml kokosového mieka
100ml oleja
100g trstinový cukor
lesné ovocie


Postup:

Všetky recepty, ktoré mám naozaj rada, sa vyznačujú svojou nekomplikovanosťou. V jednoduchosti je dokonalosť a taký je aj tento koláč :-)
Na cesto zmiešame v mise všetky ingrediencie na zozname, okrem lesného ovocia. Cesto dáme do formy (ja som použila okrúhlu silikónovú, ale môže sa použiť akákoľvek). Do cesta vtlačíme lesné ovocie. Ja som ho posypala trochu na vrchu aj trstinovým cukrom, aby chytilo sladkaskú chuť. Pečieme pri 180° asi 45 minút. Pri servírovaní som koláč ešte ozdobila čerstvou mätou a zvyšným ovocím.

štvrtok 1. mája 2014

Kastrácia mačky od A po Z alebo Pouličná realita

Pôvodne mal byť tento článok o tom, ako prebieha kastrácia mačičky, lebo keď už som zdokumentovala kastráciu u psa, chcela som na porovanie priblížiť aj proces kastrácie mačky. Moju mačaciu hrdinku na operáciu aj doniesli, ale operácia mala úplne iný priebeh, ako som sa nazdávala.
Táto mačacia hrdinka je jedna z mačiek bez konkrétneho majiteľa, ktoré žijú na ulici a jej veľkým šťastím je, že má aspoň pani, ktorá ju nakŕmi vždy keď ju vidí a ktorá ju priniesla na kastráciu, aby sa tento rok už neopakovala smutná mačiatkovská história - mačiatka narodené na ulici, mačiatka nikoho, vystavené nie len vplyvom počasia, ale aj náladam ľudí, ktorí sa k živým tvorom mnohokrát nevedia správať.

Tu je priebeh kastrácie mačky od A po Z:

1) Prichystajú sa sterilné nástroje a vyholí sa bruško mačacej pacientky.


2) Rez vedie od pupku dole, reže sa najprv koža, potom podkožie a brušná stena.



3) Za normálnych okolností by nás čakala maternica vo svojej štandardnej veľkosti a tvare. Táto mačička je ale gravidná. Popravde, po tom čo som už za tie roky pri zvieratách videla a počula, by ma viac prekvapilo, keby mačka v tomto ročnom období nakrytá ešte nebola. Realita je taká, že máloktorá mačka a sučka, ktorá sa nájde na ulici alebo ktorá je privezená do útulku, nie je gravidná. Veľakrát sú to zvieracie hrdinky, ktoré samé ledva prežili a ktoré by vo svojom výživovom stave ani neporodili a neodkojili vlastnými silami.


4) Podviažu sa cievy, ktoré idú ku vaječníkom a do maternice.



5) Skontroluje sa krvácanie a rana sa zašije.




6) Po odstránení sterilnej rúšky sa rana zastrieka strieborným sprejom, ktorý drži 2-3 dni a zabraňuje zápalom. Mačička dostane antibiotika a liek od bolesti. Po kastrácii sa rýchlo preberie z narkózy a vráti sa na ulicu. Stehy sú vnútorné a netreba ich vyberať.


Útulky aj občianské združenia majú svoje kastračné programy. Ich cieľom je regulovať počet túlavých mačiek na ulici. Odporcovia kastrácii tvrdia, že ak sa mačka vykastruje, nebude už loviť hlodavce a nebude tak človeku nápomocná. Z vlastnej skúsenosti viem, že tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde. Mám doma okrem chovných mačiek aj kastrovaného kocúra a kastrovanú mačku. A to by ste mali vidieť, aké majú kastráti lovecké inštinkty, keď holub sadne na naše okno.... :-)

Ak kastrujete včas, pokastračná rana vášho mačacieho miláčika bude vyzerať veľmi maličká a nenápadná, rýchlo sa zahojí. Tu je obrázok ako dôkaz:


Možno aj vy máte pri dome mačičku, ktorá má neustále mačatá. Možno taká chodí ku vám na záhradu alebo prosí jedlo pod balkónom. Možno máte suseda, u ktorého sa toto deje. Povedzte mu o možnosti kastrácie. Je to jednoduchý zákrok, mačička je po ňom hneď fit, nijako sa nezmení, len sa zmení počet tých mačiat, ktoré by sa bez kastrácie nekontrolovane produkovali.

pondelok 28. apríla 2014

Kastrácia psa od A po Z alebo Aby nechcené šteniatka nekončili na ulici

Prišla jar a vonku stretávame háravé sučky. Pes má diestrický cyklus, takže suky hárajú dvakrát ročne, spravidla začiatkom jari a koncom leta. Keď nemáte psa s PP určeného do chovu, je to taká stála dilema - kastrovať, či nekastrovať? Podľa toho, čo vidím okolo seba, mám pocit, že stále sa drvivá väčšina majiteľov prikloní k tomu nekastrovať. Ten pocit mám aj preto, lebo keď jar odíde, útulky sa naplnia nechcenými šteniatkami. A to je ten lepší prípad. Potom tu máme ešte aj svojpomocne "umiestnené" šteniatka do potoka, smetného koša, krabice, prehodené cez plot...  
Pre tých, ktorí majú stále dilemu, boja sa opýtať alebo nevedia, čo presne kastrácia obnáša, som pripravila tento článok. Pripravila som ho aj pre tých, ktorým je to jedno, aj keď by nemalo. Je pre tých, ktorých pes uteká vždy dvakrát do roka za sukami. Pre tých, ktorí majú dvakrát ročne šteňatá a nevedia čo s nimi, prípadne sa ich najrôznejšími spôsobmi zbavujú. Je aj pre tých, ktorí psa ešte nemajú, ale nad jeho zadovážením uvažujú. Každý by si totiž mal najprv všetko ohľadom psíka zistiť, premyslieť a zvážiť a až potom pozvať domov parťáka alebo parťáčku na život a na smrť.

Tu je bežný postup pri kastrácii psa od A po Z:

1) Psí pacient sa v narkóze pripravuje na operáciu - operačné pole sa čistí betadine mydlom a následne dezinfikuje alkoholom.



 
2) Operačné pole sa nastrieka adhezívnym sprejom a prilepí sa rúška, aby operácia prebehla sterilne. 




3) Reže sa koža a podkožie.



 
4) Cez rozrezané miesto sa vytlačí semenník.






5) Cievy podviažem so šicím materiálom alebo sa robí tzv. kastračný uzol (doslova uzlík ako vidno na fotke).



alebo




6) Keď sa vyberú oba semenníky, rana sa krásne zašije. V tomto prípade sa použil vnútorný steh a tak pacientik nebude musieť prísť na vybratie stehov.




7) Sterilná rúška sa odstráni a pod ňou je skoro čistý psí pacient.

 



8) Rana sa zastrieka strieborným sprejom, ktorý drží 2-3 dni a zabraňuje zápalom. Pichnú sa antibiotika a liek od bolesti.



9) Takto vyzerá pacientik po zákroku. Naozaj maličký neviditeľný rez, stehy pekne schované pod kožou.


PS: Ani jeden z mojich psov kvôli kastrácii nepribral, nezačal byť napádaný inými psami, nepotreboval znovu socializovať, nie je lenivý, nezmenil povahu, neostal navždy šteňaťom ani nič podobné ;-)

piatok 18. apríla 2014

Test: likvidátor zápachu

Otestovala som 3 výrobky určené na likvidáciu zvieracieho zápachu. Používam na čistenie mačacích toaliet, ale sú vhodné aj na koterce, prepravky, proste všetko čo prichádza do kontaktu so zvieratami.

Testovala som tieto:



















1) Animal Fresh BioActive Pro
Cena 4,50 EUR je za množstvo 500 ml, čo vôbec nie je zlé. Je to sprej a kupujem ho v kamennej predajni chovateľských potrieb. Výhradný distribútor pre SR je www.nanoobchod.sk, takže určite sa dá objednať aj cez internet. Animal je profesionálny biologický neutralizátor zápachu určený na odstránenie nepríjemných zápachov živočíšneho a organického pôvodu. Obsahuje enzýmy a bezpečné saprofytické baktérie, ktoré rozložia zdroj aj zápach. Animal stačí nastriekať, nechať pôsobiť a netreba ho oplachovať vodou. Je vhodný naozaj na všetky materiály ako klietky, brlohy, terária, hobliny, prepravky, čalúnenie v aute a doma, textil, steny, podlahy, betón atď.
Tekutina je mierne ružovkastá a už vo fľaši celkom príjemne vonia. Po aplikácii cítim okamžite peknú jemnú vôňu z povrchu, na ktorý som Animal nastriekala. Dokáže sa úspešne vysporiadať aj s močom nekastrovaného kocúra. Zvyknem ním sem tam postriekať aj podstielku priamo vo wc, podľa návodu má predĺžiť takto jej použiteľnosť, čo si viem predstaviť tak pri 2-3 mačkách, ale nie vyššom počte a už určite nie pri chovných mačkách ( nekastrovaných ). Zvykne sa mi stať, že kastrátka nechce ísť do wc po chovom kocúrovi. Na jej obhajobu treba povedať, že po spomínanom Boxsterkovi by málokto túžil zájsť na rovnaké wc, jednak preto, že Boxsterko načúra množstvo ako menší vlčiak a jednak preto, že moč chovného kocúra má svoj špecifický pach. Vtedy keď na očúranú podstielku nastriekam Animal, má to svoje opodstatnenie, minimálne pred toaletou nikto nekvíli, že tam po Boxsterovi nepôjde.
Animal môžem odporučiť, pri takom množstve za takú cenu je to výberný pomer kvality.

2) Subio - Lidvidátor kočičích zápachů
Malý 125ml sprejík za 4 EUR. Kúpila som na výstave, lebo predajca ma presviedčal, že Subio je najlepšia značka a tento likvidátor je najpredávanejší. Kúpila som z jediného motívu - podrobiť tento najpredávanejší sprejík tvrdému testu v našej domácnosti a porovnať ho s ostatnými likvidátormi. Ekologický prostriedok obsahujúci prírodné enzýmy, doporučuje sa pri chove mačiek. Efektívne odstráni zápach moču, výkalov, škvrny a rozkladajúce sa potraviny ( to posledné našťastie vďaka Punťovi nemáme ). Môže sa použiť na všetky materiály ako Animal. Stačí nastriekať, nestierať.
V teste extra neuspel. Nažltlá tekutina, vôňou mi pripomína sirup od kašľu, ktorý som užívala posledné dva týždne. Je pravda, že po nastriekaní neutralizoval silný zápach mačacieho moču, ale necítim žiadnu peknú vôňu ako pri Animale.
Pri takejto cene za takéto množstvo, by som druhýkrát už nekúpila.

3) Savic refresh´r
Objednávam na www.zoohit.sk, je to sprej v objeme 500 ml za 4,49 EUR. Chovatelia majú 10% zľavu, ak si na e-shope zaregistrujú chovateľskú stanicu. Takže cena je vo výsledku 4,04 EUR. Z testovaných 3 výrobkov vyjde najlepšie.
Sprej obsahuje byotrol, antibakteriálnu a antimykotickú ingrdienciu, ktorá zabije 99,99% baktérií,húb a vírusov. Do 30 sekúnd sľubuje, že zničí zápach. Môže sa použiť na všetky mačacie veci.
 Neobsahuje alkohol, nedráždi, ale to nakoniec platí pre všetky tieto 3 výrobky. Priehľadná tekutina príjemnej jemnej vône. Okamžite po nastriekaní necítiť ani moč, ba dokonca cítiť peknú vôňu. Netreba nechať pôsobiť ani 30 sekúnd, zápach zmizne za sekundu, aj keď sprej z povrchu zmyjem hneď po aplikácii.
Perfekný pomer kvality a ceny. Z môjho testu vychádza víťazne.

Nemôžem ani na Animal povedať nič zlé, dokonca som ho na internete našla za 3,90 EUR, čo je priaznivejšia cena ako u nás v obchode. Nikde ale výrobca neuvádza, či Animal ničí baktérie a ešte lepšie, či ničí vírusy. U Savicu túto vlastnosť výrobca dokonca garantuje. Savic mám vyskúšaný aj pri praní. Stačilo nastriekať na textil a oprať ho v práčke. Po vybratí prádlo krásne voňalo. Určite ostávam pri Savicu a v budúcnosti ho podrobím súboju s výrobkom Pist Vaek, ktorý má mať aj dezinfekčné aj protizápachové vlastnosti.





utorok 15. apríla 2014

Vždy som bola psíčkar, až kým ...

Vždy som bola psíčkar, až kým ma jedného dňa neprehovorili, aby som sa ujala dočasne opustenej mačičky. Presnejšie kocúrika, čiernobieleho, takého pouličného, ktorý bol celý obitý a v konečnom dôsledku to nebol jeho jediný problém.
Ako býva u mňa dobrým zvykom, už po pár hodinách kocúrovho pobytu u mňa, vyliezol na povrch zdravotný problém. Kocúr chodil stále čúrať a ja teda som v tom čase nikdy mačku nevidela chodiť na wc, ale intuícia mi napovedala, že toto močenie nebude úplne vporiadku, o čom ma kocúr presvedčil, keď sa počúral v čakárni pred ambulanciou veterinárky, kde som prišla vyriešiť jeho problém.
Problém sa nakoniec podarilo vyriešiť, išlo ako ináč o struvity. Keďže ale kocúr musel u mňa pobudnúť dlhšie, ako sme ja aj on plánovali, dostal prozaické meno Muro. Muro bol zodpovedný pacient - bol ochotný prijať dietu v akomkoľvek množstve a neprotestoval ani keď mal zjesť liečivú pastu. Riadil sa zásadou, že zje všetko, čo nezje jeho.
Muro mal takú krásnu vlastnosť, že vždy keď som prišla z práce, bežal ma vítať ku dverám, tak ako moje psy. A tak ako moje psy, aj on sa v tých dverých vždy chcel ovaliť na mňa aspoň prednými labami. Po každom našom zvítaní odchádzal Muro vrúcne rozradostený posvojom a ja mierne doškrabaná...takisto po svojom, ale hlavne som bola rada, že po svojich...
Prišiel deň, keď Muro sa zotavil, podstúpil kastráciu a bol adoptovaný skutočnou rodinou. Našiel si ľudí, ktorých urobil šťastnými a ktorí spravili šťastného jeho. Už ma nevítal. Už nebežal ku dverám s mojimi psami. Už ma vo dverách nikto nedoškrabal. Môj život bol zrazu oveľa prázdnejší. S Murom niečo odišlo. Niečo, o čom som vedela, že musí prísť naspäť. A tak prišiel on, môjho srdca šampión, Dennisek. Zrazu sa zo mňa stál mačkár! Alebo lepšie povedané - psíčkomačkár. Proste je jedno, ako to povieme, stane sa to vtedy, keď máte doma aj psa aj mačku a veľmi sa vám to páči. :-)


Muro pripravený odcestovať do nového domova